Na dvoutýdenní tréninkový kemp odletěla dnes do Číny pětice mladých českých nadějí. Hanka Kodet, Štěpán Brhel, Ondřej Květon, Vít Kadlec a Daniel Košťál absolvují před koncem roku kvalitní přípravu v HeBei Zhengding Table Tennis Base pod vedením trenérů Xu Kai a Martina Merkera. Domů se vrátí až den před Vánocemi.
S možností soustředění v Číně přišel čínský trenér Xu Kai, který působí v Národním tréninkovém centru v Havířově. „Původní myšlenka byla jeden týden turnaj a jeden týden trénink. Z logistických důvodů, kdy bylo obtížné se na místo turnaje rozumně dostat, bylo nakonec od turnaje odstoupeno a budeme dva týdny trénovat, což považuji ze ideální řešení,“ řekl před odletem reprezentační trenér českých kadetů Martin Merker.
V centru by se s českými hráči a hráčkou měla připravovat mimo jiné i čínská juniorská reprezentace, takže by vše mělo být na špičkové úrovni. Hráči i trenéři by tak v ideálním případě mohli vidět na vlastní oči, jak se připravují mladé naděje světové velmoci stolního tenisu. „Samozřejmě, až na místě uvidíme, jak reálné bude se s čínskými talenty potkat a vidět je přímo v akci. Každopádně bude veliký přínos už samotný fakt, že budeme ve stejném tréninkovém centru jako oni,“ pokračuje Martin Merker.
Hanka Kodet na kempech v Asii už byla, v Číně a Singapuru. Pro ostatní to bude jejich první podobná zkušenost. „Od soustředění si slibuji samozřejmě kvalitní a náročný trénink. Do Číny se ale nejezdí každý den, proto věřím, že to hráčům dá mnohem více i dlouhodobě a v některých ohledech jim to možná tzv. otevře oči. Třeba zjistí, kde lze v tréninku přidat, na čem ještě více a lépe pracovat. Nebo možná uvidí, že zázemí, materiální a tréninkové podmínky a podporu, které u nás mají, jsou na velmi dobré úrovni a je především na nich, jak je využijí.“
Martin Merker ovšem pochopitelně možnost strávit v Číně dva týdny v tréninkovém centru vnímá i jako přínos pro něj samotného. „Bude to skvělá a jedinečná příležitost vidět, jak se v Číně trénuje. Měl jsem možnost v uplynulých dvou letech pozorovat přístupy v Japonsku, německém Düsseldorfu či francouzském národním centru v Nantes. Mít osobní zkušenost i ze země, která světovému stolnímu tenisu dominuje, bude velmi cenné. Je samozřejmě otázkou, co všechno bude uplatnitelné v našich podmínkách. Je ale dobré vidět a vědět, jak se trénuje různě ve světě. Z každého přístupu se lze poučit, získávat nové impulsy a posouvat tak dále nejen sebe, ale i hráče u nás,“ dodává.