0:0

Extraliga žen / 28.10.2024 / 11:00

0:0

První den mistrovství Evropy živě: Tři postupy ze skupiny zaručeny

Mistrovství Evropy v rakouském Linci odstartovalo kvalifikačními skupinami. Lubomír Jančařík zvládl oba dva své duely a zajistil si vítězství a postup do další fáze kvalifikace. Stejně je na tom Zdena Blašková, která bude ve středu hrát o první místo, ale postup má jistý. A stejně je na tom Veronika Poláková, která by se v případě výhry nad Španělkou Sophií-Xuan Zhang dostala rovnou do hlavní soutěže.

Odkazy v průběhu turnaje:

ℹ️ Info před startem turnaje a rozlosování skupin českých reprezentantů ZDE
🎥 Zápasy můžete sledovat živě na ETTU TV ZDE
📊 Průběhy jednotlivých zápasů a výsledky můžete sledovat ZDE
📸 Fotogalerie z průběhu kvalifikace můžete vidět ZDE

⏰ 20:45 Jan ValentaHankou Kodet bohužel ve smíšené čtyřhře končí. S italským párem Mutti - Vivarelliová sehráli vyrovnanou bitvu, ale prohráli 2:3. V posledním setu se stala hrdinkou Italka, která zahrála tři vynikající forhendové kontratopspiny a rozhodla o výhře italského páru. Oba čeští hráči se tak mohou plně koncentrovat na své poslední zápasy v kvalifikační skupině.

⏰ 20:10 - Ondřej KvětonVeronika Poláková jsou v hlavní soutěži v mixu. V prvním kole měli volný los a v tom druhém si ve čtyřech setech poradili s Estonci Lehtlaanem a Reinolovou. Začali skvěle a vypadalo to, že povedou 2:0, jenomže druhý set těsně prohráli a vše se začalo otáčet zejména proto, že Lehtlaan trefoval všechno. Český pár ale zůstal trpělivý a počkal si na svoji šanci, která přišla. Květon s Polákovou tak čekají na to, koho jim přisoudí los v hlavní soutěži.

⏰ 18:20 - Zdena Blašková si zajistila minimálně druhé místo, a tudíž postup! Do utkání s Lotyškou Musajevovou vstoupila trochu nervózně a zvykala si na pomalý sendvič soupeřky, takže v koncovce prohrála první set. Pak už ale na stole jednoznačně vládla a bez sebemenších problémů vyhrála následující tři sety, čímž si zajistila klid do posledního duelu ve skupině. Ten sehraje se Slovinkou Tofantovou o první místo ve středu.

🎙Ohlasy Zdeny Blaškové: "Soupeřka měla na bekhendu hodně pomalý sendvič, takže mi chvilku trvalo, než jsem si na to zvykla. Do toho jsem věděla, že musím vyhrát, takže jsem na sebe vytvořila trochu tlak, navíc levačka a dobrý servis...  Ale jak to ze mě spadlo a zvykla jsem si na tempo, tak už to bylo dobré. Když jsem viděla skupinu, tak jako první cíl jsem si dala postup, protože jsem z ní nebyla nadšená. To jsem splnila a teď se poperu s Tofantovou o první místo."

⏰ 15:00 - Hned trio českých hráčů hrálo ve stejný čas. Jan Valenta Pavel Širuček se na turnaji představili poprvé a narazili na jedničky ve skupinách. Oba dva bohužel padli. Širuček nevstoupil do utkání s Finem Olahem příliš dobře a prohrál první dva sety. Prohrával výrazně i ve třetím, ale ten se mu podařilo soupeři ukrást. Také čtvrtý set rozhodovala až koncovka, ale v té byl lepší Olah a stvrdil tak výhru 3:1. Valenta nastoupil proti Slováku Pištejovi a nepředvedl špatný výkon. Mrzet ho musí zejména druhý set, ve kterém měl dokonce setbol, ale nevídanou smůlu, když v koncovce dostal tři prasátka. Na zkušenějšího soupeře tak nestačil a neuhrál ani set. Naopak radost sobě, trenérům i fanouškům udělal Lubomír Jančařík, který Švýcara Tschanze hladce přehrál ve třech setech a zajistil si tak postup do další fáze kvalifikace. Pokud vyhraje s hráčem, který skončí ve skupině 9 na druhém místě, postoupí do hlavní soutěže.

🎙Ohlasy Lubomíra Jančaříka: "Předvedl jsem výrazně lepší výkon než v prvním zápase. Od prvního do posledního míčku jsem byl zajetější a cítil jsem se velmi dobře. Soupeři jsem prakticky nedal šanci a ve všech setech jsem měl výrazné vedení."

⏰ 13:20 - Zdena Blašková zvládla těžký obrat s Daryou Kiselovou a slaví první výhru! První dva sety se pro českou hráčku nevyvíjely vůbec dobře. V obou prohrála s obranářkou 7:11, ale pak se zvedla, začala hrát trpělivě a velmi přesně. Rázem se obraz hry úplně změnil a Kiselová neměla co hrát. Hráčka HB Ostrov vyhrála 11:6, 11:6 a 11:4 a získala důležitou první výhru do své čtyřčlenné skupiny.

⏰ 12:10 - Veronika Poláková i Hanka Kodet mají za sebou premiéru na vrcholné seniorské akci a Poláková navíc úspěšnou! Hráčka HB Ostrov byla v duelu s Izraelkou Davidovou mírnou favoritkou, ale musela se přirozeně poprat s mírnou nervozitou. Ta však evidentně svazovala i její soupeřku. Poláková začala výborně a vyhrála první sadu 11:8. Ve druhé dlouho prohrávala, ale několika míčky v řadě se jí povedlo dost možná klíčový set otočit a vyhrát stejným poměrem. I přes zaváhání ve třetí sadě však pokračovala v dobrém výkonu podpořeném skvělým servisem a příjmem a dotáhla utkání k vítězství 3:1. Hanka Kodet s naturalizovanou Holanďankou hrála také velmi vyrovnaně, hned tři sady šly do koncovek. Důležitou první zvládla soupeřka české hráčky, ale Kodet jí vrátila stejnou mincí o set později. Men Shuohan ale byla o něco jistější na prvních míčích, což bylo pro utkání rozhodující. Kodet nakonec prohrála 1:3 a o postup se bude muset poprat se Slovenkou Balážovou.

🎙Ohlasy Hanky Kodet: "Se soupeřkou jsem hrála poprvé. Mám radši, když už protivnice znám. Bylo to vyrovnané, ale byla lepší na podání a na příjmu, což nakonec rozhodlo. Já jsem lepší v delších výměnách, do kterých jsme se ale příliš nedostávaly. Čeká mě ve skupině ještě jeden zápas, ve kterém určitě zabojuji o postup."

⏰ 10:25 - Lubomír Jančařík Ondřej Květon odpálili českou účast na mistrovství Evropy. Mladší z obou hráčů měl těžký úkol s nasazenou trojkou kvalifikace Borgarem Haugem. První dva sety mu utekly bez většího odporu, ale pak našel rytmus a hra se začala vyrovnávat. Ve třetí sadě vyhrál hráč Liberce koncovku 11:9 a ve čtvrté dokonce chvilku vedl, ale i přes výrazně zlepšený výkon favorita nezaskočil. Jančařík to měl přesně opačně. S Holanďanem Milem De Boerem první dvě sady vyhrál přesvědčivě 11:6 a 11:8, pak si sice vybral slabší chvilku a jeden set prohrál, ale zvládl se opět zkoncentrovat a vrátit na vítěznou vlnu.