Už v neděli začne úvodními duely letošní mistrovství Evropy družstev, které hostí švédské Malmö. Většina týmů, včetně obou českých, už má za sebou první tréninky v Malmö Areně, která je se svými 12 tisíci sedadly v hledišti důstojným stánkem pro boje o medaile, ale také jedno přímé místo v obou kategoriích na olympiádu v Paříži. To získá automaticky nový mistr Evropy.
Ve hře jsou navíc také místa na mistrovství světa družstev v korejském Busanu, kam si postup zajistí všichni čtvrtfinalisté a pak také čtyři nejvýše postavené týmy na světovém žebříčku z poražených osmifinalistů.
Okruh favoritů na medaile je poměrně široký. Titul v soutěží mužů obhajují Němci, kteří do Švédska přivezli velmi zajímavě složený tým. Legendárnímu Timo Bollovi budou sekundovat Denedikt Duda, Ricardo Walther, Kay Stumper a nováček týmu Cedric Meissner. I tak Němci věří, že na medaili dosáhnou. Jejich největšími soupeři budou pravděpodobně domácí Švédové. Mattias Falck, Kristian Karlsson, Anton Kallberg, Truls Moregard a Jon Persson. To je opravdová kvalita. A pak jsou tady Francouzi. Alexis Lebrun, Felix Lebrun, Simon Gauzy a Can Akkuzu. Kvarteto, které bude jistě chtít promluvit do bojů o medaile.
V soutěži žen zvítězily před dvěma lety v rumunské Kluži rovněž Němky. Budou asi spoléhat nejvíce na obranářku Han Ying, Ninu Mittelham a další naturalitovanou Číňanku Xiaona Shan. Zuby si na ně brousí především Rumunky. Bernadette Szocsová na stránkách ETTU uvedla, že její tým chce zpátky na evropský trůn. Pro ni, Elizabettu Samarovou a trojici mladých hráček Andreea Dragomanová, Adina Diaconuová a Elena Zahariová to nemusí být nereálný cíl. A pak jsou tady hráčky z Francie. Jia Nan Yuan společně s Prithikou Pavadeovou a dvojicí Audrey Zarifová, Charlotte Lutzová rovněž tvoří velmi silný tým.
Na turnaj se z úvodních dvou fází kvalifikovalo 24 družstev v soutěži mužů i žen. Jsou rozdělena do osmi tříčlenných skupin, z nichž první dva týmy si zajistí postup do osmifinále. Pak už bude turnaj pokračovat k.o. systémem. Čeští muži hrají ve skupině B s domácím Švédskem (v pondělí v 19 hodin na stole č. 1) a s Itálií (v úterý v 19 hodin na stole č. 3). Ženy mají ve skupině E za soupeřky Slovenky (v pondělí ve 13 hodin na stole č. 4) a Nizozemky (v úterý v 10 hodin na stole č. 3). Všechna utkání steamuje živě ETTU TV a můžete je sledovat ZDE.
Ambice už před odletem naznačili Josef Plachý a Renáta Štrbíková z pozice koučů. Základním cílem je postup mezi šestnáct nejlepších a následně pak s ohledem na los uspět v osmifinále. Družstvo mužů tvoří Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský, Pavel Širuček a Jiří Martinko, družstvo žen pak Hana Matelová, Kateřina Tomanovská, Zdena Blašková a Helena Sommerová.
Ambicím českých týmů do jisté míry nahrává fakt, že v italském družstvu mužů nejsou dva zkušení hráči Mihai Bobocica a Niagol Stoyanov, trenér Lorenzo Nannoni do Švédska přivezl podobně mladý tým, se kterým Češi hráči už v 1. fázi šampionátu, nazývané též kvalifikací. V případě českého ženského týmu sice Slovenky mají k dispozici všechny své nejlepší hráčky, ovšem Nizozemky postrádají svoji dlouholetou jedničku Britt Eerlandovou. I tady by Češky měly mít jednoho ze soupeřů papírově slabšího. Tohle jsou však pouze faktické poznámky ke kádrům soupeřů, jak úspěšná česká družstva budou, to se ukáže až na začátku příštího týdne.
Je ovšem fakt, že pořádný úspěch by český stolní tenis potřeboval. Poslední cenný kov vybojovalo družstvo žen na Evropských hrách v Baku 2015, kde bylo třetí. Stejně tak třetí bylo na mistrovství Evropy 2013 ve Schwechatu. Poslední cenný kov mužského týmu je ještě starší, v roce 2010 na šampionátu v Ostravě skončil rovněž třetí.
Pro opravdové znalce stolního tenisu není žádnou novinkou, že v historických tabulkách mistrovství Evropy je na tom Československo a pak samostatné Česko o poznání lépe. Od roku 1958, kdy se konalo první mistrovství Evropy v Budapešti a na němž vybojovala dvojice Ladislav Štípek, Ludvík Vyhnanovský zlato ve čtyřhře, čeští (českoslovenští) hráči a hráčky získali celkem 10 titulů, což je řadí společně s Francií na sedmou příčku historických tabulek. Jenže právě zlato ze soutěží družstev v této sbírce chybí. V mužské i ženské kategorii. Asi není příliš reálné, že by týmy tuto statistiku změnili právě letos, zasáhnout do bojů o některou z dalších medailí však zcela jistě mohou.
Kompletní informace o ME v Malmö najdete ZDE