Před padesáti lety se stal mistrem Evropy ve dvouhře mužů a medaile ze stejného kovu má také se čtyřhry a smíšené čtyřhry. Ve jeho bohaté sbírce nechybí ani medaile z mistrovství světa, o pohárech z mezinárodních mistrovství ani nehovoře. Nyní má legenda českého stolního tenisu Milan Orlowski také svoji knihu.
Napsal ji jeho dlouholetý kamarád Petr Čepek a má název 21 topspinů Milana Orlowského. Pokřtili ji společně s dalšími přáteli stylově – 21. listopadu před extraligovým utkání pražského El Niňa s Libercem.
A v jeho průběhu se také s diváky a fanoušky Milan Orlowski podělil o své dojmy z této publikace. „Pro mne je to velká čest a chtěl bych poděkovat Petru Čepkovi, všem sponzorům a samozřejmě také vedení asociace, že vůbec tato kniha vznikla. Až si ji mladá generace přečte, zase bude vozit medaile. Moc bych si to přál,“ řekl se svým typickým úsměvem na tváři.
Za stoly býval obrovský bojovník a veliký dříč v tréninku. Vyjádřil však přesvědčení, že samotná touha po medailích nemusí na vrchol vždy vést. „Věřím, že i tohle čtenáři v knize objeví. Není jen o ping pongu, ale obecně o lásce ke sportu, o koníčcích, a hlavně dobré partě. Když chcete něco dokázat, tohle všechno musíte mít. A já jsem měl štěstí, že v mé generaci byli hráči a hráčky, s nimiž jsme dobrou partu tvořili. A když mi i po letech k narozeninám popřejí třeba moji velcí rivalové Gábor Gergely nebo Tibor Klampár, zahřeje to u srdce. Cením si toho, že jsem tedy stál vedle Jardy Staňka, Jindry Panského nebo Ilony Voštové-Motlíkové a mohl společně s dalšími známými knihu pokřtít.“
Podle slov Milana Orlowského neměl Petr Čepek příliš mnoho práce se sháněním archivních podkladů. Vedl si totiž pečlivé kroniky, v nichž shromažďoval fotografie a řadil výstřižky z novin a časopisů. „Je to z velké většiny pravda, bez jeho materiálů bych to celé dal těžko dohromady. Ale některé pozdější roky už byly stejně dost nepřehledné, takže jsem musel párkrát do Klementina do knihovny a některé informace dohledat. Co však bylo na této práci fantastické, to byla atmosféra našich setkání. Milanova manželka Vlaďka vždy něco napekla nebo navařila, my jsme si dali deci vína a povídali si. Milan je úžasný vypravěč a má neskutečnou paměť. Chtěl jsem, aby kniha nebyla jen přehledem jeho výsledků a úspěchů, ale takovým pohlazením po duši a příjemným povídáním,“ přiznal Petr Čepek.
A proč je v názvu knihy zrovna 21 topspinů? Je to dáno počtem bodů do kolika se hrály v minulosti sety. „Číslo 21 bylo vybráno záměrně a nemyslete, není to jen o těch bodech. Co vše s číslovkou 21 ještě souvisí, to se čtenáři dozví na konci knihy, až si ji přečtou“ dodává její autor.
Jedním z těch, kteří si knihu se stoprocentní jistotou přečtou, je Zbyněk Špaček. Bývalý dlouholetý předseda České asociace stolního tenisu a v současnosti její čestný předseda je s Milanem Orlowským veliký kamarád. „Jsme prakticky sousedi, takže se občas sejdeme na kávičce a povídáme si. Milan je fantastický pohodový člověk, na kterého díky jeho životní energii, díky jeho exhibicím s Jindrou Panským nebo ještě nedávného účinkování v extralize nelze zapomenout. On je vlastně už pro několik generací stále synonymem českého stolního tenisu. Znají ho moji vrstevníci a znají ho i ti nejmenší,“ říká Zbyněk Špaček, který v herně na pražské Kotlářce knihu 21 topspinů Milana Orlowského rovněž křtil.
Knihu si můžete aktuálně zakoupit prostřednictvím eshopu nakladatelství Triton, tedy na stránkách www.tridistri.cz. Přibližně do dvou týdnů by se měla objevit také v obvyklých knihkupectvích, včetně Luxoru a Dobrovský, knihu nabízí také STEN Marketing.