MSK Břeclav

Extraliga žen / 08.11.2024 / 18:00

0:0

Evropský šampionát nabídl mimořádné příběhy

Diskvalifikace turnajové jedničky, tři medaile domácí hvězdy, zaplněné tribuny skvělými fanoušky a úžasná zlatá jízda dvou smolařek. Mistrovství Evropy jednotlivců v Linci nabídlo špičkový stolní tenis a řadu zajímavých příběhů. A to nejen pro oba vítěze nejprestižnějších soutěží ve dvouhrách Alexise Lebruna a Sofii Polcanovou.

V roce, kdy evropský stolní tenis po dlouhých letech zaznamenal obrovský úspěch na olympijských hrách, byli fanoušci právem zvědaví, co zajímavého nabídne právě vrchol sezony starého kontinentu. A je potřeba říct, že těm rakouským mohou ostatní závidět. Prožili týden plný emocí.

Jejich největší hvězda Sofie Polcanová hrála finále všech tří soutěží. Společně s Robertem Gardosem usilovala o první zlato na turnaji ve smíšené čtyřhře, jenže společně nestačili na španělskou dvojici Alvaro Robles, Maria Xiao. Španělský pár si letos zahrál na olympijských hrách a skvělou formu potvrdil i tentokrát. Výhra 3:0 znamenala zisk premiérového zlata pro tuto dvojici. Na bronzovém stupínku stáli při slavnostním ceremoniálu Němci Patrick Franziska s Annett Kaufmannovou a Francouzi Simon Gauzy s Prithikou Pavadeovou.

Ve čtyřhře žen Sofie Polcanová společně s Rumunkou Bernadette Szocsovou obhajovaly zlato z minulého mistrovství v Mnichově. Možná by se jim to i podařilo, jenže druhé zklamání připravily rakouským fanouškům dvě hráčky, které byly do letošního roku spíše smolařkami na velkých akcích. Hana Matelová s Barborou Balážovou se po neúspěšných čtvrtfinálových bitvách na předchozích evropských šampionátech dostaly konečně na stupně vítězů. Pak zvládly semifinále s polsko-slovenským párem Natalia Bajorová, Tatiana Kukulková a ve finále rozjásaly české a slovenské příznivce, čím logicky zklamaly ty rakouské. Porazily obhájkyně titulu 3:2 na sety a konečně jim po tvářích tekly slzy štěstí namísto slz smutku. Trochu nečekanou bronzovou medaili vybojovaly Srbky Izabela Lupulescuová, Sabina Surjanová.

Zaplněné tribuny TipsAreny se svého zlata nakonec přece jen dočkaly. Sofia Polcanová ve dvouhře žen hrála s jistotou a v soutěži ztratila pouhé dva sety. V semifinále s Němkou Ninou Mittelhamovou a ve finále se svojí deblovou partnerkou Bernadette Szocsovou. Titul obhájila naprosto zaslouženě a na stupních vítězů si to pořádně užila.

Také soutěž ve čtyřhře mužů měla jednoho suveréna. Francouzský pár Felix Lebrun, Alexis Lebrun rovněž na cestě za titulem ztratil jen dva sety a potvrdil jako jediný na turnaji pozici nasazené jedničky. Ve finále nedal žádnou šanci švédské dvojici Anton Kallberg, Truls Moregard. Bronz vybojovali Rakušan Maciej Kolodziejczyk s Moldavcem Vladislavem Ursu a Švédové Mattias Falck s Kristianem Karlssonem.

Jednoznačně nejzajímavější soutěží v rámci programu mistrovství Evropy byla mužská dvouhra. Bez medaile skončil obhájce titulu Němec Qiu Dang, stejně tak se na stupně vítězů nedostala turnajová jednička Francouz Felix Lebrun nebo dvojnásobný vítěz turnaje TOP 16 Slovinec Darko Jorgič. Daleko za stupni vítězů skončily naděje zkušených Rakušanů Daniela Habesohna a Roberta Gardose, stříbrný medailista z olympijských her Švéd Truls Moregard se musel spokojit s bronzem.

Nejlépe totiž formu naladili Němec Benedikt Duda a Francouz Alexis Lebrun. Duda ve čtvrtfinále za stavu 1:3 odvrátil mečbol v duelu s Felixem Lebrunem a předvedl úžasný obrat. Vyhrál 4:3 a mladý Francouz pod tíhou emocí předvedl něco, co ho bude ještě dlouho mrzet. Vztekle hodil raketu do ohrádky a byl dokonce v soutěži diskvalifikován. Duda naopak dál pokračoval ve spanilé jízdě a v semifinále přehrál svého zkušenějšího kolegu z reprezentace Dimitrije Ovtcharova poměrně jasně 4:2. Mnohem jednoznačnější bylo druhé semifinále, v němž Alexis Lebrun porazil Trulse Moregarda 4:0 a stejným výsledkem pak přehrál Dudu i ve finále. Svým druhým zlatem se Alexix Lebrun stal nejvýraznější postavou šampionátu.

Mistrovství Evropy jednotlivců, Linec

Finálové výsledky

Dvouhra mužů, semifinále: Benedikt Duda – Dimitrij Ovtcharov (oba Něm.) 4:2 (8,8,5,-8,-6,8), Alexis Lebrun (Fr.) – Truls Moregard (Švéd.) 4:0 (10,5,5,6). Finále: Alexis Lebrun – Benedikt Duda 4:0 (5,8,6,2).

Dvouhra žen, semifinále: Bernadette Szocsová (Rum.) – Maria Xiao (Šp.) 4:1 (3,-9,7,6,6), Sofia Polcanova (Rak.) – Nina Mittelhamová (Něm.) 4:1 (10,7,-10,4,6). Finále: Sofia Polcanova – Bernadette Szocsová 4:1 (8,-11,10,6,9).

Čtyřhra mužů, semifinále: Alexis Lebrun, Felix Lebrun (Fr.) – Maciej Kolodziejczyk (Rak.), Vladislav Ursu (Mold.) 3:0 (5,9,3), Anton Kallberg, Truls Moregard – Mattias Falck, Kristian Karlsson (všichni Švéd.) 3:0 (10,6,2). Finále: Alexis Lebrun, Felix Lebrun – Anton Kallberg, Truls Moregard 3:0 (2,6,8).

Čtyřhra žen, semifinále: Sofia Polcanova (Rak.), Bernadette Szocsová (Rum.) – Izabela Lupulescuová, Sabina Surjanová (Srb.) 3:2 (-10,4,5,-5,3), Hana MATELOVÁ, Barbora Balážová (Sloven.) – Natalia Bajorová (Pol.), Tatiana Kukulková (Sloven.) 3:2 (-8,-5,12,5,11). Finále: Hana MATELOVÁ, Barbora Balážová – Sofia Polcanova, Bernadette Szocsová 3:2 (7,-7,9,-7,6).

Smíšená čtyřhra, semifinále: Alvaro Robles, Maria Xiao (Šp.) – Simon Gauzy, Prithika Pavadeová (Fr.) 3:1 (8,5,-9,9), Robert Gardos, Sofia Polcanova (Rak.) – Patrick Franziska, Annett Kaufmannová (Něm.) 3:2 (8,-10,-12,9,14). Finále: Alvaro Robles, Maria Xiao – Robert Gardos, Sofia Polcanova 3:0 (8,9,10).