0:0

SKST Chodov

Extraliga mužů / 31.10.2024 / 18:00

Druhý den mistrovství Evropy živě: Širuček předvedl životní obrat

Druhý kvalifikační den mistrovství Evropy přinesl rozluštění tajenky o tom, kdo postoupí do hlavní soutěže. Nakonec se to v jednotlivcích povedlo Lubomíru Jančaříkovi a Pavlu Širučkovi. Druhý jmenovaný prohrával s Němcem Mengem už 1:2 a 5:10, ale předvedl fantastický comeback.

Odkazy v průběhu turnaje:

ℹ️ Info před startem turnaje a rozlosování skupin českých reprezentantů ZDE
🎥 Zápasy můžete sledovat živě na ETTU TV ZDE
📊 Průběhy jednotlivých zápasů a výsledky můžete sledovat ZDE
📸 Fotogalerie z průběhu kvalifikace můžete vidět ZDE

⏰ 20:45 - Husarský kousek se povedl Pavlu Širučkovi. Ten si zajistil postup do hlavní soutěže výhrou 3:2 nad Mengem Fanbem z Německa. Na tom by ještě nebylo nic tak neobvyklého, kdyby český reprezentant neprohrával 1:2 a 5:10 a neodvrátil neskutečných pět mečbolů v řadě. V pátém setu se oba dva hráči tahali, i když měl celou dobu lehce navrch Širuček a nakonec to skutečně klaplo. V hlavní soutěži se tak představí trojice nejzkušenějších českých reprezentantů.

⏰ 20:05 - Z trojice českých hráčů slaví postup do hlavní soutěže jediný. Lubomír Jančařík porazil Nora Lama po boji 3:1 a po zásluze se raduje. První set byl velmi rychlý a nevyvíjel se pro českého hráče vůbec dobře, když prohrával už 2:9. Nakonec set sice prohrál 8:11, ale těch několik získaných bodů Jančaříka uklidnilo a nabudilo. V dalším průběhu už to byl český hráč, kdo diktoval tempo a získal následující tři sady. Bohužel, Janu Valentovi nestačil ani velmi dobrý výkon na bundesligového hráče Macieje Kubika. Za stavu 1:1 na sety a 9:9 měl Valenta dva servisy, ale nedokázal zužitkovat ani jeden a od té chvilky byl na stole pouze jeden hráč. Veronika Poláková padla také a mrzet ji musí zejména první set. V něm vedla 8:4, ale prohrála 9:11 a to Maksutiovou nastartovalo, takže pak už vyhrála poměrně jednoznačně 11:6 a 11:7.

⏰ 19:25 - Zdena Blašková si hlavní soutěž na mistrovství Evropy nezahraje. V předkole nestačila na domácí Rakušanku Sternerovou a prohrála 1:3. První set jí vůbec nevyšel a prohrála 5:11, ale klíčový byl zřejmě set druhý. V něm Blašková dlouho vedla, ale nezvládla koncovku i přesto, že si vzala oddechový čas. V opačném gardu se situace opakovala v setu třetím, kde nevyužila správně svůj time-out Sternerová, ale těžkou situaci psychicky zvládla a vše ukončila při první možné příležitosti.

⏰ 18:20 - Co chybělo k největší senzaci turnaje... Ondřej KvětonVeronikou Polákovou hráli s turnajovými čtyřkami a domácími miláčky Robertem Gardosem a Sofií Polcanovou a extrémně je potrápili. Na českém mladém páru nebyla znát žádná nervozita ze zkušenějších soupeřů a oba dva hráli na hranici svých možností. Liché sety patřily Rakušanům, ale když se postavení otočilo, více ze hry měli Květon s Polákovou. V pátém setu ještě Češi vedli 7:6, ale pak se ukázala zkušenost domácích, kteří ve skvělé atmosféře otočili pátý set a dokráčeli k vítězství.

🕷17:15 - Také mužští zástupci, kteří se probojovali do předkola, už znají svůj los. Jan Valenta změří síly se silným Polákem Maciejem Kubikem, na Lubomíra Jančaříka čeká Nor Lam. Oba hráči mají start svých zápasů ve 20:05 stejně jako Veronika Poláková. Posledním českým zástupcem druhého hracího dne bude Pavel Širuček, na kterého čeká Němec Meng Fanbo. Start tohoto mače je naplánován na 20:45.

⏰ 16:30 - Pavel ŠiručekLubomír Jančařík vydřeli postup do hlavní soutěže ve čtyřhře. Los jim přidělil polsko-rakouský pár Zalewski - Liu, který byl velmi nepříjemný. Češi prohrávali za stavu 1:1 už dokonce 5:9, ale šesti body v řadě ukradli třetí sadu pro sebe, což se ukázalo jako rozhodující. Ve čtvrtém setu celou dobu o pár míčků vedli a nakonec to dotáhli do zdárného konce.

🎙Ohlasy Lubomíra Jančaříka: "Určitě byl důležitý třetí set, který jsme dokázali otočit. Změnili jsme servis a to dle mého názoru udělalo hodně. Pak už to bylo výrazně lepší, protože do té doby jsme dělali spoustu chyb."

⏰ 15:55 - Ondřej Květon Jan Valenta na své soupeře také nestačili, ale měli kopec smůly. V prvních dvou setech neměli proti Němcům Mengovi a Bertelsmeierovi šanci, ale pak si zvykli na tempo a hru vyrovnali. Zvládli dvě extrémně těžké koncovky, když ve čtvrtém setu odvraceli 3 mečboly. V rozhodující páté sadě za stavu 7:9 Valenta signalizoval evidentní dotek míčku s páskou při podání Němců, ale rozhodčí ani soupeři nic neviděli. I přesto česká dvojice odvrátila další tři mečboly a srovnala na 10:10, jenomže pak zahrál lépe soupeř. Květon a Valenta tak v deblu také skončili.

⏰ 15:20 - Veronika Poláková Hanka Kodet v turnaji čtyřhry končí. Osudnými se jim staly Ines Matosová a Matilde Pintová z Portugalska. Češky dobře začaly a zdálo se, že by mohly být se soupeřkami ve výhodě, ale postupem času se ukázalo, že liché sety jsou výhodné pro Polákovou a Kodet a sudé pro jejich konkurentky. Důležitý začátek páté sady bohužel našim hráčkám nevyšel a ztrátu se jim dotáhnout nepodařilo. Po vyrovnaném boji tak na mistrovství Evropy končí.

🕷13:30 - České hráčky už znají své soupeřky v předkole. Veronika Poláková narazí na Anetu Maksutiovou ze Srbska, Zdena Blašková na Anastasii Sternerovou z Rakouska.

⏰ 12:15 - Hořkosladké byly zápasy pro české barvy od 12:15. Všichni tři zástupci národního týmu sice vyhráli, ale jen dva postoupili do předkola. Jan Valenta narazil na nebezpečného Fina Aleksiho Rasanena, ale po celou dobu měl zápas pevně v rukou a vyhrál jednoznačně 3:0. Stejně na tom byl Pavel Širuček s Lotyšem Danielsem Kogansem. Byl tvrdší, agresivnější a bezpečně zvítězil ve všech třech setech. Smutný naopak určitě bude Ondřej Květon. Ten po velkém boji porazil Turka Yigenlera 3:2, ale o jeden set mu postup unikl. Turecký hráč totiž porazil jedničku Borgara Hauga a mezi všemi třemi hráči se tvořila minitabulka. Hráče Liberce určitě bude mrzet vedení 2:1 a 4:1, jenomže pak přišel oddechový čas soupeře a momentum se přesunulo na jeho stranu. Květon tak pokračuje už jen v deblech.

⏰ 11:40 - Zdena Blašková prohrála se Slovinkou Anou Tofantovou 1:3, i tak ale postupuje do další fáze. Hned první set byl velice důležitý a rozhodoval se až v úplné koncovce. Tu Blašková prohrála 9:11. V setu číslo dvě naopak otěže přebrala česká hráčka a získala jej pro sebe 11:8. Pak se však projevil zlepšený výkon Slovinky a další dva sety přesvědčivě vyhrála 11:7. Blašková tak skončila na druhém místě.

🎙Ohlasy Zdeny Blaškové: "Projevilo se, že nemám dostatečně nahráno. Soupeřka udržela hodně míčků na stole, dobře servírovala, což mi na forhendu vadilo a udělala méně chyb. Já jsem kazila dost i z bekhendu. Uvidíme, jak to bude v dalším zápase."

⏰ 10:00 - Hanka Kodet Veronika Poláková prohrály svá druhá střetnutí ve kvalifikačních skupinách. Kodet hrála se slovenskou jedničkou Barborou Balážovou a v prvních dvou setech výrazněji tahala za kratší konec. Ve třetí sadě prohrávala 5:8, ale nakonec se dostala i k setbolu, který však nevyužila. V singlu tedy končí, ale čeká ji ještě čtyřhra. S jedničkou skupiny Sofií-Xuan Zhang prohrála také Veronika Poláková, ale nepředvedla vůbec špatný výkon. První set prohrála 9:11, ve druhém na soupeřku nestačila výrazněji, ale pak zlepšila svoji hru. Třetí set šel za českou hráčkou a naděje stoupla, zvlášť když začátek čtvrtého setu byl vyrovnaný. Poláková však bohužel udělala pár zbytečných chyb, čímž vrátila Zhangovou do hry a ta už vedení nepustila.