Druhý den MEJ: Junioři zvládli první kolo play-off, bezchybnou skupinu za sebou mají kadeti a kadetky

Druhý den mistrovství Evropy juniorů a kadetů přinesl další boje českých výběrů. Junioři v něm jako první zahájili play-off, v němž svedli téměř tříhodinovou bitvu s Belgií. Tu nakonec přetlačili 3:2 a mohou vyhlížet osmifinále. Skupinové boje vítězně zakončily týmy kadetů a kadetek, které se zatím nedopustili jediného zaváhání. Výhru na závěr dne si připsaly také juniorky.

ℹ️ Info před startem turnaje a rozlosování skupin českých reprezentantů ZDE
🎥 Zápasy můžete sledovat živě na ETTU TV ZDE
📊 Průběhy jednotlivých zápasů a výsledky můžete sledovat ZDE
📸 Fotogalerie z průběhu kvalifikace můžete vidět ZDE

⏰ 20:40 - Zápas jak má být na závěr náročného dne české výpravy! Junioři otevřeli play-off proti Belgii. Nezačali vůbec dobře, když Štěpán Brhel na úvod dvakrát ztratil nadějné vedení. Zápas s Tomem Clossetem nakonec prohrál 2:3. Srovnání přišlo z pálky Martina Šípa. Ten si poradil s Alessimem Massartem, proti kterému ztratil jediný set - 11:5, 7:11, 11:6 a 11:8.  Ještě lépe se českému týmu dýchalo poté, co Vít Kadlec přemohl Pera Geverse 3:1 - 8:11, 12:10, 14:12 a 11:3. Belgie se ovšem zmohla na prodloužení už tak dostatečně dramatického utkání. Tom Closset zapsal druhý cenný skalp, když získal pro Belgii bod proti Martinu Šípovi. K poslednímu zápasu dne se postavil Štěpán Brhel, jenž válčil s Alessim Massartem dlouhých pět setů. Nepříjemně se vyvíjející utkání, ve kterém prohrával 1:2, nakonec zvládl otočit a společně se svými spoluhráči tak může slavit postup do osmifinále.

⏰ 19:55 - Pátý set rozhodl o výhře Toma Closseta z Belgie a zároveň tak o prodloužení zápasu do rozhodující bitvy. Martin Šíp v nervy drásajícím utkání padl 2:3 po setech - 11:8, 7:11, 6:11, 11:7 a 5:11.

🎙️ Ohlasy trenéra juniorek Jaroslava Mikesky: "Teď jsme rádi, že jsme zvládli utkání se Slovenskem, takže budeme mít papírově lepší výchozí pozici do baráže, kterou budeme hrát zítra ráno. Trošku mě ale mrzí, že jsme neskončili do druhého místa, což by nás posunulo rovnou do nejlepší šestnáctky."

⏰ 19:25 - Juniorky si na závěr skupiny připisují první výhru. Zápas se však od začátku nevyvíjel nejlépe. Vendula Šichanová v úvodní bitvě podlehla Emě Činčurové 1:3 - 6:11, 11:13, 11:2 a 5:11. Od té chvíle už ale za stolem úřadovaly především české hráčky. Vyrovnání přišlo po pětisetové bitvě Veroniky Polákové s Dominikou Wiltschkovou.  Následně se o obrat ve skóre postarala Helena Sommerová, jenž přetlačila Ninu Darovcovou 3:1. Druhý bod v utkání a zároveň také rozhodnutí přinesla do českého týmu opět Veronika Poláková, jejíž obětí se stala jediná přemožitelka Česka Ema Činčurová.

⏰ 19:15 - Češi otáčí vývoj prvního kola play-off. Po Martinu Šípovi druhý bod pro české barvy získává Vít Kadlec. Ten přetlačil Pera Geverse poměrem 3:1, i když mu první set příliš nevyšel - 8:11, 12:10, 14:12 a 11:3.

⏰ 18:55 - Helena Sommerová přidává druhý bod pro české juniorky. Ninu Darovcovou zdolala ve čtyřech setech - 11:8, 11:4, 7:11 a 11:6.

⏰ 18:35 - Srovnání se dočkali také junioři, a to zásluhou Martina Šípa, který proti Alessimu Massartovi ztratil jediný set - 11:5, 7:11, 11:6 a 11:8.

⏰ 18:30 - Pětisetové utkání si zahrála také Veronika Poláková proti Slovence Dominice Wiltschkové. Její koncovka utkání však byla šťastnější. Po vítězství 3:2 tak Češky srovnávají proti Slovensku na 1:1.

⏰ 18:05 - Napínavé utkání juniorů musel rozhodnout až pátý set. Štěpán Brhel se v utkání dostal do vedení, když první set opanoval poměrem 11:9. Belgičan Tom Closset však dokázal odpovědět povedeným druhým setem. Podobná situace se opakovala i v následujících dvou setech, a tak zápas dospěl do pátého setu. V něm byl nakonec úspěšnější Tom Closset - 11:7.

⏰ 17:55 - Úvodní bod v derby juniorek bere Slovensko. Vendula Šichanová nestačila na Emu Činčurovou, když prohrála 1:3 - 6:11, 11:13, 11:2 a 5:11

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Český stolní tenis (@ceskystolnitenis)

🎙️ Ohlasy trenéra kadetek Tomáše Vrňáka: "Jsem velmi spokojen, tři vítězství jsou krásný, mohli jsme i jednou prohrát. Nejtěžší zápas byl určitě s Rumunskem, rozhodovalo se v koncovce pátého setu. Adéla Brhelová odehrála svoji premiéru tak, jak jsem očekával. Bylo tam trošku nervozity, dovede hrát určitě líp, ale myslím si, že byla lepší a zápas odehrála naplno. To, že vyhrála je za mě spravedlivé."

⏰ 16:50 - České kadetky prošly skupinou bez zaváhání. Závěrečný skupinový zápas výborně rozehrála Hanka Kodetová, která otočila utkání s Fredericou Interlandiovou, v němž prohrávala už o dva sety. Po ní se poprvé na MEJ postavila za stůl Adéla Brhelová, jenž svoji premiéru zvládla na jedničku. Proti Gioii Marii Picuové zvítězila 3:2 po setech 9:11, 11:7, 7:11, 11:8 a 11:4. Razítko za skupinou pak udělaly Češky ve čtyřhře. Kodetová společně se Simonou Holubovou si připsaly jednoznačné vítězství 3:0 na sety - 11:7, 11:2 a 11:6. Kadetky tak skupinou prošly bez zaváhání.

⏰ 16:30 - Adéla Brhelová má za sebou vítěznou premiéru na MEJ! Proti Italce Gioii Marii Picuové si počínala více než dobře a po zásluze zvítězila 3:2 po setech 9:11, 11:7, 7:11, 11:8 a 11:4.

⏰ 15:55 - Úvodní zápas českých kadetek proti Itálii měl dvě odlišné poloviny. V té první Hanka Kodetová ztratila dva sety, když prohrála 9:11 a 6:11. Ve druhé už to však byla česká hráčka, která měla u stolu číslo 8 navrch a třemi dominantními sety, jež skončily 11:2, 11:4 a 11:2, přináší do českého táboru cenný první bod.

⚠️ - Čeští junioři už znají svého soupeře do prvního kola play-off. V sobotu 13.7. se od 17:30 u televizního stolu číslo 1 utkají s Belgií. Ta v základní skupině podlehla Švédsku i Polsku, jedinou výhru si připsala proti Israeli.

⏰ 13:45 - Čeští junioři dotahovali maďarského soupeře, na výhru však nakonec nedosáhli. Zápas pro Čechy nezačal vůbec dobře, když jej prohrou 9:11, 5:11 a 7:11 proti Davidu Szantosimu načal Martin Šíp. Lépe si nevedl ani Vít Kadlec, kterého porazil Balazs Lei po podobně krutém průběhu. Naději tak vykřesal až Štěpán Brhel. Ten proti Botond Zoltanu Vargovi tahal v rozhodujících momentech za delší část provazu. Vyrovnání pak dokonal Martin Šíp, jenž pomstil Víta Kadlece v zápase s Balazsem Leiem. Poslední jmenovaný Čech pak nastoupil k rozhodující bitvě s Davidem Szantosim. Vyrovnaná a dramatická bitva nakonec dopadla lépe pro maďarského stolního tenistu, který oslavil výhru 3:2 po setech 11:7, 3:11, 11:8, 7:11, 11:7. Češi tak základní skupinu končí se ziskem jednoho vítězství.

⏰ 13:10 - Češi srovnávají nervy drásající utkání s Maďarskem. Po Štěpánu Brhelovi uspěl také Martin Šíp, který předčil Balazse Leie.

⏰ 12:45 - Štěpán Brhel zapisuje důležitou výhru v zápase s Maďarskem. Český tým už tak ztrácí pouze jeden bod.

🎙️ Ohlasy trenéra kadetů Martina Merkera: "Jsme rádi, že jsme tu skupinu vyhráli. Byla to pro nás velmi těžká skupina. Včera jsme svedli nelítostný souboj se silným Maďarskem, ve kterém jsme po několika pětisetových zápasech vyhráli 3:2. Dnes proti Ukrajině jsme sice vyhráli 3:0, ale Honza Škalda otočil zápas za stavu 0:2, takže to bylo také velmi těžké utkání. Jsem rád, že to zvládl, jelikož s Maďarskem se mu příliš nedařilo."

⏰ 12:40 - Kadeti nezaváhali ani proti Ukrajině. Celý zápas načal vítězným obratem Jan Škalda, jenž proti Matviimu Tretiakovi prohrál první dva sety shodně 9:11. Následné tři sady ale byly v režii českého hráče, který je opanoval 11:8, 11:6 a 11:7.  Podobný výkon předvedl o pár minut později i Jakub Kabelka, který po setech 11:3, 3:11, 9:11, 11:8 a 11:7 uzmul druhý bod pro české barvy. Svoji krasojízdu pak Škalda s Kabelkou dokončili ve čtyřhře. Proti ukrajinské dvojici Vadym Soltys a Matvii Tretiak nezaváhali ani v jednom setu a po suverénním výkonu si dokráčeli pro třetí bod Česka. Kadeti tak zakončují skupinu bez jediné prohry na prvním místě.

⏰ 12:20 - Jakub Kabelka navázal na Jana Škaldu a připisuje taktéž důležitý obrat ve skóre. Vadyma Soltyse český stolní tenista poráží 3:2 po setech 11:3, 3:11, 9:11, 11:8 a 11:7.

⏰ 12:10 - Maďarsko bere i druhý bod v juniorské kategorii. Balazs Lei přehrál Víta Kadlece 5:11, 7:11 a opět 5:11.

⏰ 11:50 - Opačný příběh čekal na Martina Šípa. Ten sice první set zvládl v napínavé koncovce poměrem 13:11. V dalším průběhu už ale úřadoval David Szantosi reprezentující Maďarsko. Šíp tak zbývající tři sety postupně prohrál 9:11, 5:11 a 7:11.

⏰ 11:50 - Skvělý Jan Škalda! Český hráč ztratil první dva sety dvakrát 9:11. Skvěle se však do zápasu zvládl vrátit, když ukrajinského soupeře Matviiho Tretiaka zdolal ve všech třech následujících setech. Postupně zvítězil 11:8, 11:6 a v rozhodujícím setu 11:7.

⏰ 11:20 - Juniorky své mladší kolegyně nenapodobily, když podlehly Francii. Začaly sice lépe, když první bod ukořistila Veronika Poláková. Vendula Šichanová a Adéla Sazimová už však tak šťastné nebyly, když své francouzské soupeřky přehrát nedokázaly. Naději a zároveň i vyrovnání do českého týmu přinesla opět Veronika Poláková. Za stavu 2:2 se ke stolu postavila opět Vendula Šichanová, která měla skvělý nástup do utkání. První dva sety vyhrála poměrem 15:13 a 12:10 a s českými juniorkami to vypadalo velmi dobře. Druhá polovina utkání však už české stolní tenistce příliš nesedla, a tak se nakonec radovala Leana Hochartová na druhé straně stolu.

Simona Holubová zvládla rozhodující bitvu

⏰ 11:00 - Dlouhé utkání se šťastným koncem pro české barvy. Bitvu kadetek s Rumunskem načala Simona Holubová. Ta na úvod podlehla své sokyni ve třech setech. Bodové manko se podařilo stáhnout hned v zápětí Hance Kodetové, která Alexandru-Mariu Dicuovou porazila 11:4, 15:13 a následně 11:7. Do nevýhodného postavení se však český tým vrátil. Ve čtyřhře Kodetová s Holubovou získaly jediný set, a tak se radovaly soupeřky z Rumunska. Opět ale přišlo vyrovnání z pálky Hanky Kodetové, ta pohodlně přehrála Andreeu Baiasuovou po setech 11:4, 11:7 a opět 11:4. Samotný rozhodující zápas měl taktéž nejdelší možné trvání. Simona Holubová v něm sváděla souboj s Alexandrou-Mariou Dicuovou. Za stavu 2:2 musel rozhodnout pátý set, ve kterém byla o něco šťastnější Simona Holubová, a tak české kadetky vyhrávají i druhé skupinové utkání na MEJ.

⏰ 10:40 - Stejně jako u kadetek, i zápas juniorek se dočká nejdelšího možného pokračování. Veronika Poláková opět prokázala svou kvalitu a po úvodním úspěchu zapisuje i druhou výhru v zápase s Francií. Tentokráte se její obětí stala Nina Guo Zheng, kterou česká hráčka od stolu vyprovodila po setech 11:7, 13:11, 8:11 a 11:7

⏰ 10:20 - Pohodlné vítězství Hanky Kodetové znamená, že se kadetky poperou o výhru v rozhodujícím pátém zápase. Česká hráčka k vyrovnání na 2:2 dokráčela po setech 11:4, 11:7 a 11:4.

⏰ 10:10 - Stejně jako kadetky, také juniorky se dostávají do nevýhodné situace ve svém utkání s Francií. Adéla Sazimová ve své premiéře na šampionátu nestačila na skvěle hrající Cleu De Stoppeleireovou, když prohrála 3:11, 5:11 a 9:11.

⏰ 10:00 - Čtyřhra ve prospěch Rumunek. Hanka Kodetová se Simonou Holubovou podlehly rumunské dvojici 1:3 - 4:11, 9:11, 11:8. 7:11.

⏰ 9:50 - Vendula Šichanová recept na Ninu Guo Zhengovou nenašla. Česká hráčka Francouzce podlehla po setech 10:12, 4:11 a 10:12. U stolu 1 je tak srovnáno.

⏰ 9:35 - U stolu číslo 15 je srovnáno! Hanka Kodetová vyrovnává za české kadetky proti Rumunsku, když porazila Alexandru-Mariu Dicuovou ve třech setech - 11:4, 15:13 a 11:7.

⏰ 9:30 - Složitý pětisetový zápas odehrála hned na úvod dne Veronika Poláková. Proti Leaně Hochartové sice první dvě sady shodně zvládla poměrem 11:6, Francouzka se však do utkání vrátila, když třetí set ovládla poměrem 11:7 a čtvrtý 11:6. V rozhodující páté sadě pak Poláková odvracela mečbol. Se složitou situací si ale poradila a po vítězství 12:10 slaví první bod českého týmu.

⏰ 9:10 - Úvod dne nevyšel ideálně českým kadetkám. Andreea Baiasuová si poradila se Simonou Holubovou ve třech setech.

Mistrovství Evropy juniorů 2024, Malmö

Výsledky českých družstev

Junioři, skupina C: Česko - Maďarsko 2:3. Martin ŠÍP - David Szantosi 1:3 (11,-9,-5,-7), Vít KADLEC - Balazs Lei 0:3 (-5,-7,-5), Štěpán BRHEL - Zoltan Botond Varga 3:2 (-8,9,9,-5,5), Martin ŠÍP - Balazs Lei 3:0 (9,6,10), Vít KADLEC - David Szantosi 2:3 (-7,3,-8,7,-7). 1. kolo play off: Belgie - Česko 2:3. Tom Closset - Štěpán BRHEL 3:2 (-9,11,-11,5,7), Alessi Massart - Martin ŠÍP 1:3 (-5,7,-6,-8)), Per Gevers - Vít KADLEC 1:3 (8,-10,-12,-3), Tom Closset - Martin ŠÍP 3:2 (-8,7,6,-7,5), Alessi Massart - Štěpán BRHEL2:3 (-9,9,6,-8,-4).

Juniorky, skupina C: Česko - Francie 2:3. Veronika POLÁKOVÁ - Leana Hochartová 3:2 (6,6,-7,-6,10), Vendula ŠICHANOVÁ - Nina Guo Zheng 0:3 (-10,-4,-10), Adéla SAZIMOVÁ - Clea de Stoppeliereová 0:3 (-3,-5,-9), Veronika POLÁKOVÁ - Nina Guo Zheng 3:1 (7,11,-8,7), Vendula ŠICHANOVÁ - Leana Hochartová 2:3 (13,10,-8,-6,-9). Slovensko - Česko 1:3. Ema Činčurová - Vendula ŠICHANOVÁ 3:1 (6,11,-2,5), Dominika Wiltschková - Veronika POLÁKOVÁ 2:3 (8,-5,-6,6,-5), Nina Darovcová - Helena SOMMEROVÁ 1:3 (-8,-4,7,-6), Ema Činčurová - Veronika POLÁKOVÁ 1:3 (-4,9,-8,-8).

Kadeti, skupina D: Česko - Ukrajina 3:0. Jan ŠKALDA - Matvii Tretiak 3:2 (-9,-9,8,6,7), Jakub KABELKA - Vadym Soltys 3:2 (3,-3,-9,8,7), Jan ŠKALDA, Jakub KABELKA - Vadym Soltys, Matvii Tretiak 3:0 (9,7,4).

Kadetky, skupina D: Rumunsko - Česko 2:3. Andreea Baiasuová - Simona HOLUBOVÁ 3:0 (9,6,3), Alexandra-Maria Dicuová - Hanka KODETOVÁ 0:3 (-4,-13,-7), Andreea Baiasuová, Iarina Precupová -  Simona HOLUBOVÁ, Hanka KODETOVÁ 3:1 (4,9,-8,7), Andreea Baiasuová - Hanka KODETOVÁ 0:3 (-4,-7,-4), Alexandra-Maria Dicuová -Simona HOLUBOVÁ 2:3 (-9,8,9,-8,-9). Česko - Itálie 3:0. Hanka KODETOVÁ - Federica Interlandiová 3:2 (-9,-6,2,4,2), Adéla BRHELOVÁ - Gioia Maria Picuová 3:2 (-9,7,-7,8,4), Hanka KODETOVÁ, Adéla BRHELOVÁ - Federica Interlandiová, Marina Misceová 3:0 (7,2,6).