AC Sparta Praha – stolní tenis, jeden z nejstarších a historicky nejvýznamnějších sportovních klubů v České republice, letos oslavuje století od svého vzniku. Od skromných začátků na prodejním pultu restaurace pod letenskou tribunou až po mezinárodní triumfy. Klub se stal symbolem vytrvalosti, tradice a úspěchu, jehož příběh formoval historii českého i světového stolního tenisu.
Začátky, které formovaly charakter
V roce 1924 přivezli sparťanští hokejisté z Německa první pingpongovou soupravu – dvě pálky, síťku a několik míčků. Hráči však začínali v podmínkách, které dnes působí až neuvěřitelně – trénovali na masážním stole s povrchem poznamenaným hřeby treter, občas s možností hrát na prodejním pultu restaurace pod letenskou tribunou, který však nesplňoval ani zdaleka rozměry stolu na stolní tenis.
Později v témže roce první herna, zajištěná z vlastních prostředků, byla sklepní místnost bez oken. V zimě ji hráči vytápěli plynovými kamínky, které si sami pořídili. Avšak už v únoru 1925 sehrál klub první meziklubové utkání v Československu proti Studentskému domovu. Tento zápas znamenal historický průlom pro český stolní tenis.
První úspěchy a cesta na vrchol
Třicátá léta přinesla první mezinárodní úspěchy. Sparťan Antonín Maleček exceloval na mistrovství Anglie a Německa. Klub rovněž pořádal prestižní mezinárodní turnaj Mistrovství Prahy, který se stal tradiční událostí až do nacistické okupace. V roce 1929 Sparta sehrála své první mezinárodní utkání s maďarským klubem Duna Pešť a zvítězila 10:6.
Navzdory těžkým podmínkám a počátečním neúspěchům v ligových soutěžích začal klub od roku 1937 sbírat jeden titul za druhým. Významnou roli sehráli obětaví funkcionáři jako Heřman Knoll a Vendelín Veselý, kteří odhalili talenty jako Ivana Andreadise, Ladislava Štípka, Elišku Krejčovou-Fürstovou (na snímku pod textem), nebo bezpochyby Bohumila Váňu (na dalším snímku pod textem zcela vpravo), nejúspěšnějšího hráče v historii nejen československého stolního tenisu.
Období ztrát a těžkých časů
Druhá světová válka a následné politické změny přinesly klubu velké ztráty. Někteří hráči nepřežili koncentrační tábory, jiní odešli do exilu. Přesto se Sparta i nadále držela na výsluní. Od roku 1949 do 1960 získala každoročně titul mistra republiky!
V roce 1960 se klub rozloučil se svým nejúspěšnějším předsedou, Vendelínem Veselým. Pod jeho vedením získala Sparta celkem 24 mistrovských titulů a vychovala hráče, kteří dominovali světové scéně.
45 mistrovských titulů pro Spartu
Historie Sparty je bohatá na týmové i individuální úspěchy. Klub získal celkem 45 mistrovských titulů - 13 v mužské kategorii, 9 v ženské a 23 ve smíšených družstvech. Na mezinárodní úrovni excelovala v soutěžích jako PMEZ (dnešní Liga mistrů) a Pohár veletržních měst.
Dnes postupně opět mezi velikány
Po sametové revoluci se klub ocitl ve složité situaci. Odešla řada hvězd, včetně Milana Orlowského, a klub přišel o své herní zázemí na Korunovační. Zlom nastal v roce 2009 s přestěhováním do moderní UNYP Areny na Podvinném mlýně, která se stala novým domovem Sparty.
Od té doby se klub zaměřil na práci s mládeží a znovu se vypracoval mezi nejznámější kluby v České republice.
Poslední dekádu se opět zintenzivněla práce s mládeží, vrátilo se několik hráčů a klub se opět vypracoval na jeden z největších klubů v republice. Do letošní sezóny nastoupil s celkem 22 družstvy od 1. ligy mužů a žen po všechny krajské soutěže hlavního města Prahy.
Děkujeme všem příznivcům za podporu a budeme rádi, když s námi zahájíte novou éru klubu a pomůžete nám ještě více zviditelnit současnost i slavnou historii AC Sparta Praha.